„Исламска држава“ презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена

Од:

Терористичката „Исламска држава“ (ИД, порано позната како ИСИС) во соопштението на своите канали на Телеграм, презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена што се случи вчеравечер.

dobivaj vesti na viber

Во пропагандна порака, терористичката група ја поздрави смртта и ранувањето на 30 „крстоносци“ од страна на „војник на калифатот“, пренесува „Индепендент“.

ИД сподели видео на кое Кујтим Фејзулаи, терористот кој беше убиен откако го изврши синоќешниот напад во Виена, му се заколнува на лојалност на својот водач, Абу Ибрахим ал-Хашими ал-Кураши, на арапски јазик.

Тој претходно позираше на социјалните мрежи со автоматска пушка, пиштол и мачета со која беше вооружен за време на нападот.

Во синоќешниот терористички напад во Виена загинаа четири лица, меѓу кои и напаѓачот, 20-годишен приврзаник на Исламска држава, кој беше убиен од страна на полицијата. Во нападот се ранети 17 луѓе, од кои седуммина се во сериозна состојба.

Би можело да ве интересира

Нехамер: Австрија беше, е и ќе остане неутрална, членството во НАТО не е опција

Катерина Павлова-Николовска

Премиерите на Австрија и Чешка потенцираат дека Западен Балкан не смее да се заборави поради Украина

Австрискиот министер за надворешни работи изјави дека Виена не планира да се приклучи на НАТО

А1он

Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов деновиве

Ана Ололовска

Австрија продолжува уште половина година со контроли на границите кон Словенија и кон Унгарија

Русија објави дека спречила терористички напад на 9 мај