Исламска држава презеде одговорност за нападот во Хадера

Од:

Исламска држава презеде одговорноста за нападот во градот Хадера, централен Израел, при што загинаа две лица.

ИД на Телеграм објави дека во нападот загинале двајца војници, а десет 10 се повредени.

Претходно, израелските безбедносни претставници соопштија дека двајца вооружени арапски напаѓачи отвориле оган и убиле две лица во Хадера, на околу 50 километри северно од Тел Авив. Во извештајот се посочува дека напаѓачите се елиминирани.

Тоа е втор напад за помалку од седум дена. Во јужен Израел напаѓач под влијание на ИД избоде до смрт четири лица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Државјанка на БиХ во Данска за помагање на „Исламска држава“ осудена на 4 години затвор

Британката која се приклучи на Исламска држава, не може да се врати во Велика Британија

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати, повеќето цивили, во нападот во Сирија кој се припишува на терористичката ИД

Американската војска го убила лидерот на Исламската држава во северна Сомалија

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз светото место Шах Чераг во Иран

Објавена листа со 15 македонски државјани кои се бореле за ИСИС во Сирија

Катерина Павлова-Николовска