Исламска држава презеде одговорност за напади врз талибанците

Од:

Екстремистичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за неколку бомбашки напади врз талибански возила во источен Авганистан кои се случија викендов во Џалалабад, во кои загинаа осум лица, меѓу кои и неколку талибански борци.

dobivaj vesti na viber

Талибанците ја презедоа контролата врз Авганистан минатиот месец, додека САД и НАТО беа во завршна фаза на повлекување на своите војници.

Тие сега се соочуваат со големи економски и безбедносни предизвици во нивниот обид да владеат со Авганистан, а забрзаната кампања на нападите на ИД дополнително ќе ги комплицира тие напори, коментираат светските агенции.

Би можело да ве интересира

Авганистанските новинарки ќе мора да го покријат лицето

Исламска држава презеде одговорност за нападот во кој загинаа 11 египетски војници

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Кабул

Талибанците во Авганистан забранија одгледување на афион

Катерина Павлова-Николовска

Талибанците им порачаа на државните службеници да носат брада, во спротивно ќе добијат отказ

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Хадера