Исламска држава повторно нападна на северот на Ирак – убиени петмина курдски борци

Од:

Во бомбашки напад на Исламската држава (ИД) на пат во северен Ирак загинаа пет припадници на курдските сили, додека четворица се ранети, јавија американските медиуми.

Курдските борци Пешмерга синоќа се убиени во северниот ирачки округ Гармијан, што е под контрола на Курдите, а екстремистите на ИД по експлозијата ги нападнаа и позициите на Пешмерга и ранија уште четворица нивни борци, се наведува во извештајот на американските медиуми.

Нападите врз ирачките безбедносни сили и курдските Пешмерга се чести и во пораст откако ИД беше поразена на бојното поле во 2017 година.

Екстремистичките фракции и терористичките ќелии се уште се активни во многу области, особено на северните територии на Ирак, кои се оспорени од ирачката влада и властите на полуавтономната регионална влада на Курдистан.

Екстремистите на Исламската држава, сунитски муслимански екстремистички организации, продолжуваат да спроведуваат вооружени акции, често насочени кон безбедносните сили, електричните централи и други инфраструктурни објекти.

Би можело да ве интересира

ИСИС уби 11 ирачки војници додека спиеле

Катерина Павлова-Николовска

Повторно ракетирана воена база во Багдад

Ана Ололовска

Во Багдад соборени два дрона чија цел биле трупите на меѓународната коалиција

Ана Ололовска

Стејт департмент: Вкупно 127 македонски граѓани стапиле во терористички групи во ИД, 38 биле убиени, 69 се вратиле, 19 останале

Ана Ололовска

Ирак: САД формално ја завршија борбената мисија

А1он

Најмалку петмина загинати во напад на ИД во курдскиот дел од Ирак

Ана Ололовска