Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз новинарите во Кабул

Од:

Исламска држава денеска ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Авганистан во кој загина еден новинар и возач автобус на локална телевизија.

Во соопштението објавено на Интернет страницата на терористичката организација се вели дека нападот бил насочен кон вработените во ТВ Куршид, бидејќи станицата била лојална на „отпадничката Влада на Авганистан“.

Според првичните извештаи, бомбата била закачена на автобусот со магнети и експлодирала за време на вечерниот метеж.

Во изминатите две години во слични напади загинале двајца вработени во оваа телевизија, и двајца се повредени.

Би можело да ве интересира

Племенското собрание во Авганистан одобри ослободување на 400 талибанци од затвор

А1он

Еспер: САД со план да останат со „помалку од 5.000“ војници во Авганистан

А1он

Најмалку 11 лица загинаа при нападот во Џалалабад

Ана Ололовска

Во Авганистан убиени 15, повредени 80 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 17 убиени при експлозија на автомобил-бомба во Авганистан

Ана Ололовска

Авганистанските талибанци најавија тридневен прекин на огнот по повод Курбан-бајрам

Ана Ололовска