Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во џамијата во Кандахар

Од:

Екстремистичката група Исламска држава-Корасан (ИД-К) денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз шиитската џамија во Кандахар, во кој загинаа 41 лице.

За време на големата молитва во петокот, во најголемата џамија во вториот по големина град во Авганистан одекнаа експлозии во кои беа повредени најмалку 70 лица.

Џихадистичката организација соопшти дека двајца бомбаши самоубијци извршиле одделни напади во џамијата.

Ова е прв напад на групата ИД-К во Кандахар, град во кој е родено талибанското движење.

Би можело да ве интересира

Заврши престојот во Македонија за уште 43 граѓани на Авганистан

А1он

Хјуман рајтс воч: Повеќе од 100 поранешни припадници на безбедносни сили се убиени или се исчезнати откако талибанците ја презеле власта во Авганистан

Ана Ололовска

Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

А1он

ОН бараат итна поддршка за авганистанските банки

А1он

ОН предупредуваат на колапс на авганистанскиот банкарски систем

Ана Ололовска

Авганистан: Талибанците бараат од ТВ мрежите да не прикажуваат серии со жени

Ана Ололовска