Исламска Држава ја потврди смртта на својот лидер и избра нов

Од:

Исламска Држава денеска ја потврди смртта на својот лидер Абу Ибрахим Ал Хашеми Ал Кураиши и го избра Абу Ал Хасан Ал Хашеми Ал Кураиши за нов лидер.

dobivaj vesti na viber

Американскиот претседател Џо Бајден во февруари соопшти дека американските специјални сили го убиле водачот на џихадистичка група во напад во северозападна Сирија.

Смртта на 45-годишниот Кураиши беше уште еден тежок удар за Исламската држава две години откако насилната група сунитски муслимани го загуби долгогодишниот водач Абу Бакр ал-Багдади во сличен напад во 2019 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

Ана Ололовска

Германија и Швајцарија апсеа членови и поддржувачи на „Исламска држава“

Ана Ололовска

„Си-Ен-Ен“ пренесува исповед на Американката која го обучувала женскиот баталјон на терористичката ИД во Сирија

Ана Ололовска

Американка обучувала батаљон од жени на Исламска Држава во Сирија

А1он

Во Данска уапсен маж поради промоција на Исламска Држава на социјалните мрежи

А1он

Ликвидиран лидерот на Исламска Држава во Западна Африка

А1он