Исламисти во Нигерија убија седум странци

Од:

Седум странски државјани који на 7-ми февруари беа киднапирани во Нигерија, ги убиле радикалните исламистички групи „Ансат“.

dobivaj vesti na viber

Оваа исламистичка група, поточно подмладокот на Боко Харам објавија дека ги ликвидирале сите седум лица.

Пред речиси еден месец, беа киднапирани работници од градежната фирма „Сетрако“ во Нигерија, а вчера беа објавени видео снимки на кои може да се видат мртвите лица.
Исламистите во пораката зборувале на арапски јазик, а соопштението било напишано и на англиски.

Причината за ликвидација на заложниците бил обидот на нигериската и британската влада да ги спаси киднапираните.

Би можело да ве интересира

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Leave a Comment

four + 13 =