ИСИС уби 11 ирачки војници додека спиеле

Од:

Единаесет ирачки војници се убиени денеска во напад за кој се верува дека го извршиле милитантите на Исламската држава, источно од главниот град Багдад, соопштија безбедносни извори.

dobivaj vesti na viber

Цел на нападот бил објект на ирачката армија во провинцијата Дијала, на околу 57 километри североисточно од Багдад.

Ирачки безбедносни извори навеедуваат дека напаѓачите побегнале по нападот, што бил изведен утринава.

Ирачката државна агенција ИНА јави дека воената команда во Дијала отворила истрага за, како што го нарече „терористички напад“.

Засега никој ја нема преземено одговорноста за смртоносниот напад.

Ирачката Влада прогласи воена победа против Исламска држава во декември 2017 година, три години откако исламистичката милиција зазеде големи делови во северниот дел на земјата. Меѓутоа, оперативци на Исламска држава и натаму извршуваат напади низ Ирак.

Би можело да ве интересира

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

Ана Ололовска

Германија и Швајцарија апсеа членови и поддржувачи на „Исламска држава“

Ана Ололовска

„Си-Ен-Ен“ пренесува исповед на Американката која го обучувала женскиот баталјон на терористичката ИД во Сирија

Ана Ололовска

Американка обучувала батаљон од жени на Исламска Држава во Сирија

А1он

Во Данска уапсен маж поради промоција на Исламска Држава на социјалните мрежи

А1он

Ликвидиран лидерот на Исламска Држава во Западна Африка

А1он