Ирски министер за надворешни работи: ЕУ нема да му понуди на новиот британски премиер подобар договор

Од:

Европската унија нема да му понуди на оној кој ќе ја преземе функцијата британски премиер подобар договор за брегзит, изјави денеска ирскиот министер за надворешни работи, Сајмон Ковени.

-Од моја перспектива, не гледам дека Европската унија ќе му понуди на еден нов премиер подобар или многу поинаков договор од она што и беше понудено на Тереза Меј, изјави Ковени за ирски медиуми.

-Идеја дека новиот премиер ќе биде потежок преговарач и ќе добие многу подобар договор за Британија? Така не функционира ЕУ, нагласи тој.

Би можело да ве интересира

Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Бундесбанк: Државите од истокот на ЕУ намалуваат разлики во благосостојбата

Туск му одговори на Џонсон за бекстоп

Рине: ЕУ нема повторно да преговара со Велика Британија за Брегзит

ЕУ и дава дополнителни 10 милиони евра на БиХ за мигрантите

Европска комисија: Унијата е подготвена за Брегзит без договор, но Лондон ќе загуби најмногу