Ирски министер беше одведен од бина во Белфаст поради закана од бомба

Од:

Ирскиот министер за надворешни работи Сајмон Ковени беше симнат од сцената за време на говорот во Белфаст, откако организаторот на настанот соопшти дека сомнителна направа била откриена во киднапирано комбе на паркинг во близина на местото на настанот.

dobivaj vesti na viber

На возачот на комбето, под закана со пиштол, му било наредено да вози до салата во Северен Белфаст, изјави еден од организаторите на настанот. Ковени бил однесен од салата со владин автомобил откако ја напуштил сцената.

Возачот бил во солзи откако ги предупреди безбедносните службеници за инцидентот и им се извини на учесниците што морал да вози до салата, јави Ајриш Индепендент.

„Има безбедносна тревога и PSNI (Полициската управа на Северна Ирска) моментално ја проценува ситуацијата. Сите мораа да бидат евакуирани од центарот“, рече Тим Атвуд, секретар на фондацијата Хјум.

Обединетото Кралство во вторникот го намали нивото на закана од тероризам од Северна Ирска по повеќе од една деценија, додека полицијата соопшти дека активностите на ирските националистички милитанти се помалку веројатни.

Од ПСНИ соопштија дека моментално се во состојба на готовност и дека на мотоциклистите им се препорачува да ја избегнуваат областа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ирскиот премиер за зајакнување и проширување на Унијата

Ана Ололовска

Евакуиран Aренa центар во Загреб по дојава за две поставени бомби

А1он

Дојави за бомби и евакуации на три трговски центри во Белград и еден во Ниш

А1он

Пред средбата со Бајден во Белата куќа ирскиот премиер Мартин инфициран со коронавирус

Ана Ололовска

Повторно дојава за бомба во српски авион

А1он

Трета дојава за бомба на летот од Белград за Москва

А1он