Ирма ослабна на ниво на тропско невреме

Од:

Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Ирма денеска се наоѓа на околу 150 километри јужно и југозападно од американската сојузна држава Атланта, а ветерот, пропратен со обилен дожд, се движи со брзина од 55 километри на час.

Поради ураганот Ирма околу 6,5 милиони домови во Флорида останаа без електрична енергија, а голема штета е пријавена на коралниот архипелаг Флорида Киз.

Жителите на Флорида Киз се евакуираа пред налетот на ураганот Ирма, а голем број куќи и монтажни објекти останаа без покриви, а уништетна е и инфраструктурата. На брегот има насукано многу бродови, кои се оштетени од силниот ветер.

Во налетот на Ирма во Флорида загина четири лица, а на Карибите 37. Ураганот на Куба одзеде десет животи, а на островите Сен Мартин и Сен Барт настрадаа девет луѓе, а седум се водат како исчезнати, додека во холандскиот дел од Сен Мартин загинаа ќетири лица.

Ирма нанесе голема штета и на островите Теркс и Кејкос, а едно лице загина на Барбуда, како и на Ангвили.

Најмалку тројца настрадаа во Порторика, петмина на Британските Девствени Острови, а четворица во Американските Девствени Острови.

Властите во американската сојузна држава Северна Каролина соопштија дека едно лица загина во тропската бура Ирма.

Во Џексонвил, северозападна Флорда издадена е наредба за итна евакуација, бидејќи се стравува од поплави поради зголемување на нивото на водата со доаѓањето на плимата.

Би можело да ве интересира

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја

Наум Локоски

Во налет на ураганот Ирма загинаа вкупно 55 луѓе

Ана Ололовска

Смислата за хумор не ги напушти жителите на Флорида за време на ураганот Ирма

Наум Локоски

Повеќе од 90 отсто од објектите на Свети Мартин се оштетени од ураганот Ирма

Наум Локоски

Ураганот Ирма беше инспирација за креаторите на лажни вести

Наум Локоски

Жителите на Карибите ја обвинуваат Британија за бавно реагирање на ураганот Ирма

Ана Ололовска