Иранските власти ќе одговорат на санкциите на Европската унија

Од:

Иранските власти денеска остро ги критикуваа новите санкции воведени од Европската унија (ЕУ) и додадоа дека го задржуваат правото да одговорат на нив, пренесе агенцијата Ирна.

„Со својата навика да воведува санкции, ЕУ губи секаква рационалност и сериозност. Со овој погрешен пристап Европа го намалува опсегот на своите односи“, изјави портпаролот на иранската дипломатија Насер Канани.
Според него, Иран ќе одговори „на ефикасен и силен начин“ на „неконструктивните акции на Европа“.

Во понеделникот, ЕУ воведе санкции за група од 29 ирански претставници, меѓу кои и министерот за внатрешни работи Ахмад Вахиди.

Санкции беа воведени и против некои институции како што е државната Прес ТВ, обвинета за емитување „принудни признанија“ на приведените по задушувањето на протестите.

Протестите во Иран започнаа на 16 септември, денот на смртта на Махса Амини (22) во болница, каде што беше сместена во тешка состојба по нејзиното апсење на 13 септември во Техеран поради „носење несоодветна облека“ и непочитување на строгите ирански кодекс на облекување за жени.

Демонстрациите подоцна се претворија во движење против иранските верски власти. Според податоците на невладините организации, во задушувањето на тие протести загинаа повеќе од 300 луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот во Иран

Ана Ололовска

Силен земјотрес ја погоди турско-иранската граница

Ана Ололовска

Објавена снимка од надзорната камера: Со „калашников“ пукаше кон амбасадата на Азербејџан во Иран, убиен чувар

А1он

Вооружен со „калашников“ се пробил до обезбедувањето, едно лице убиено: Напад на амбасадата на Азербејџан во Иран

А1он

Иран воведе нови санкции против ЕУ и Велика Британија

Ана Ололовска

Се очекува ЕУ да воведе нови санкции против Иран поради задушување на протестите

Ана Ололовска