Иранските државни служби нема да пружаат услуги за граѓаните без маски

Од:

Иранските државни служби во иднина нема да обезбедуваат услуги за граѓаните кои нема да носат заштитни маски, а работните средини што не се во согласност со протоколите за здравствена заштита ќе бидат затворени на една недела, соопшти денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, најавувајќи ги новите мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.

Од утре е задолжително носењето маски во затворени јавни простори и се воведуваат построги рестриктивни мерки во пет ирански провинции кадее е регистрирано зголемувањето на бројот на заразение, пренесуваат британските медиуми.

Рохани во настапот на телевизијата кажа дека државните службеници кои нема да носат маски на лицето, ќе се смета дека не дошле на работа и ќе бидат испратени дома.

Би можело да ве интересира

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

А1он

ВИДЕО: Кучиња на аеродромот во Дубаи детектираат коронавирус со 92 проценти точност

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во Италија максимален дневен раст на заболени, во Црна Гора четворица починати

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

А1он

Мицотакис: Маската треба да стане наш постојан придружник, како клучевите, очилата и мобилниот телефон

А1он

Во Словенија лекуваат Ковид-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

А1он