Иранскиот танкер го напушти Гибралтар

Од:

Иранскиот танкер „Грејс 1“ отплови од Гибралтар, еден ден откако властите во оваа британска територија на југот на Пиринејскиот полуостров одлучија да го ослободат, јавија британските медиуми.

„Грејс 1“ беше запленет на 4 јули под сомнение дека превезува сурова нафта за Сирија, со што ги прекршил санкците на Европската унија за оваа земја.

Врховниот суд на Гибралтар вчера одлучи да го ослободи супертанкерот бидејќи доби официјални писмени гаранции од иранската Влада дека нафтата нема да заврши во Сирија.

Би можело да ве интересира

Иранската нуклеарна агенција подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Ана Ололовска

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Ана Ололовска

Зариф: Од денеска во затвор е човекот одговорен за соборувањето на украинскиот авион

Ана Ололовска

Ирачките демонстранти бараат повлекување на американските трупи

Горјан Грнчаровски

САД му упатија закана на наследникот на Сулејмани

Ана Ололовска

Иран: Маскирани напаѓачи го убија командантот на силите Басиџ, соработник на Сулејмани

Ана Ололовска