Иранскиот режисер Панахи излезе од затвор со кауција по штрајкот со глад

Од:

Прославениот ирански режисер Џафар Панахи денеска беше ослободен со кауција, два дена откако штрајкуваше со глад во знак на протест за неговата шестгодишна затворска казна, соопштија неговите приврзаници.

Панахи беше уапсен во јули минатата година и му беше наредено да одлежи затворска казна поради пресудата од 2011 година за кампања против владата.

Тој е еден од неколкуте уметници, спортисти и други познати личности од Иран кои се соочија со одмазда за критикување на властите за време на повеќемесечните антивладини протести.

Панахи продолжи да снима наградувани филмови и покрај тоа што му беше забрането да ја напушта земјата за да ја продолжи својата работа. Неговиот последен филм „No Bears“ беше дистрибуиран во септември минатата година со големи пофалби, а за тоа време тој беше зад решетки.

Ослободувањето на Панахи од затвор беше објавено во изјава на неговите поддржувачи, а полуофицијалната новинска агенција ИСНА објави дека неколку уметници го поздравиле додека го напуштал озлогласениот затвор Евин во Техеран.

Би можело да ве интересира

Кина, Русија и Иран почнаа со поморски вежби, Москва испрати бродови на Северната флота

Ана Ололовска

11 загинати, 3.500 повредени на фестивалот на огнот во Иран

Горан Наумовски

Дисидент исчезна пред две години во Турција, денеска во Иран беше потврдена неговата смртна казна

Ана Ололовска

Од ноември до март во иранските училишта се отруени повеќе од 5.000 ученици

Пријавени се нови случаи на труење на ученички од Иран кои протестираа против режимот

Прво откритие на литиум во Иран