Иранскиот претседател ја повика ЕУ да не подлегнува на притисокот на САД

Од:

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси ги повика земјите од Европската унија да дејствуваат независно и да не бидат предмет на притисок од САД.

Раиси во понеделникот во Техеран ги прими амбасадорите на Белгија, Финска и Швајцарија. Неговиот кабинет соопшти дека за време на разговорите тој посочил дека Иран ги почитува одредбите од меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма, а тоа не го направиле и земјите од ЕУ, пренесува Анадолија.

– ЕУ не смее да подлегне на притисоците на САД. Се надевам дека европските земји, сепак, ќе изберат независност и ќе се држат подалеку од експанзионистичката политика на Вашингтон, порача Раиси.

Иранскиот претседател досега одбиваше да ги продолжи индиректните разговори со САД во Виена за двете страни да се вратат на почитување на договорот, според кој Иран ќе ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за олеснување на економските санкции.

За да го запре збогатувањето ураниум, Иран бара укинување на санкциите наметнати од САД кон земјата, но Вашингтон досега одбиваше да го стори тоа.

Би можело да ве интересира

Американските власти ќе собираат податоци за патници од jужна Африка поради омикрон

А1он

Две судења во САД што ги воземируваат духовите во високиот бизнис и политика

А1он

Блинкен: САД се загрижени поради доказите дека Русија планира агресивна акција против Украина

А1он

Протести во Вашингтон додека Врховниот суд ги слуша аргументите за случајот со кој се легализираше правото на абортус

А1он

ВИДЕО: 15-годишно момче уби тројца и рани осуммина во пукање во училиште во САД

Блумберг: Расте веројатноста од распад на САД

А1он