Иранскиот претседател бесен: Ги обвини САД за „дивјаштво“ поради новите економски санкции

Од:

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска ги обвини САД за „дивјаштво“ откако Вашингтон неделава на Техеран му воведе нови економски санкции.

-Американците на Иран му предизвикаа штета што се мери со десетици милиони долари, рече Рохани во обраќањето пренесувано од иранската национална телевизија.

Британските медиуми пренесуваат дека со глас што се тресел од лутина Рохани кажа дека станува збор за дивјаштво од невидени размери и сонародниците ги повика своите „клетви и омраза“ да ги насочат кон Белата куќа.

САД во четвртокот на својата „црна листа“ ставија уште неколку ирански официјални претставници и субјекти заради наводните тешки прекршувања на човековите права во Иран, во кои Вашингтон го вброи и судскиот процес против еден ирански борач, кој беше осуден на смрт, а потоа и погубен.

Претходно, во понеделникот на црната листа се најдоа и иранското Министерство за одбрана и други актери вклучени во иранската нуклеарна програма и програмата за развој на вооружувањето.

Би можело да ве интересира

Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

Ана Ололовска

Фаучи: Нема причина да се верува оти вакцината може да им наштети на оние кои веќе имале Ковид-19

Ана Ололовска

Израел дополнително ги обезбеди своите амбасади по убиството на иранскиот научник

Ана Ололовска

Иранскиот ајатолах Али Хамнеи вети одмазда за убиството на Фахризадех

Ана Ололовска

ОН повикува на воздржаност по убиството на иранскиот научник Фахризадех

Ана Ололовска

Во следните три недели во САД од Ковид-19 може да умрат 60.000 лица, предупредува ЦДЦ

Ана Ололовска