Ирански шиитски верници киднапирани во Дамаск

Од:

„Вооружени терористи“ во Дамаск киднапираа 48 шиитски верници од Иран, кои со автобус патувале кон аеродромот, соопшти денеска иранскиот генерален конзул во Сирија, Маџид Камаџу.

Тој нагласи дека засега нема информации за судбината на киданпираните Иранци, додавајќи дека иранската Амбасада во Дамаск и сириските власти презамаат мерки за нивно пронаоѓање.

Верниците биле на поклонение на гробот на Зејнаб, ќерка на имамот Али, кој се наоѓа во близина да Дамаск и во моментот на киднапирањето оделе кон аеродромот на пат за Иран.

Би можело да ве интересира

Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Ана Ололовска

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски

Иранска Организација за атомска енергија: Иран почна со производство на збогатен ураниум до 20 отсто

Ана Ололовска

Leave a Comment

six + 1 =