Ирански пратеник понуди три милиони долари за „оној кој ќе го убие Трамп“

Од:

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари „на оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јавија американските медиуми, повикувајќи се на иранската полуофицијална агенција Исна.

-Во име на народот на провинцијата Керман, ќе платиме три милиони долари награда во готово на оној кој ќе го убие Трамп“, изјави пред пратениците во иранскиот парламент Ахмад Хамзех, цитиран од иранската агенција.

Хамзех не прецизираше дали одлуката да му се испрати закана на американскиот претседател е донесена од иранските верски лидери, напоменувата британските медиуми.

Керман, имено, е родното место на иранскиот воен командант Касем Сулејмани, кој беше убиен на 3 јануари во американски воздушен напад до дрон во близина на аеродромот во Багдад.

Би можело да ве интересира

Повеќе универзитети во САД ги враќаат своите студенти од Италија поради коронавирусот

Ана Ололовска

Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

Ана Ололовска

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

Иран им забрани на Кинезите влез во земјата поради коронавирусот

А1он

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Ана Ололовска

Авион принудно слета поради запалување на батерија на мобилен телефон

А1он