Ирански генерал: Техеран е на работ на целосна конфронтација со непријателот

Од:

Командантот на иранскиот корпус на Гардата на исламската револуција, бригаден генерал Хосејн Салами вчера изјави дека Техеран се наоѓа „на работ на целосна конфронтација со непријателот”.

-Овој момент во историјата претставува најрешавачкиот момент од исламската револуција, бидејќи непријателот стапна на полето на конфронтацијата со нас со сета можна моќ, истакна генералот, кој беше назначен на чело на елитната воена формација минатиот месец.

Генералот Салами во неделата изјави дека Иран ќе им нанесе на САД „удар по главата”, ако Вашингтон преземе против Техеран конкретни активности.

Во почетокот на мај САД испратија дополнителни воени сили во реонот на Блискиот Исток, вклучувајќи и носач на авиони, бомбардери Б-52 и ракетни системи „Патриот”. Пентагон соопшти дека овие активности се преземени како одговор на знаците за зголемена готовност од страна на Иран за напади против вооружените сили и интересите на САД во регионот.

Би можело да ве интересира

Шојгу: Русија нема да распоредува нови ракети се додека САД исто така се воздржуваат во Европа и Азија

Градоначалничка во САД добива закани по коментари за Трамп

Работници од Пенсилванија условени да се појават на митинг на Трамп или да не добијат плата

Татјана Ташкова

КЦНА: Целта на вежбите на Јужна Кореја и САД е напад врз Северна Кореја

Иран произведе сопствен ракетен систем, сличен на рускиот С-300

САД го напуштија одборот на косовската Агенција за споредување и верификација на имот