Иран: Жена почина од инфаркт, сепак однесена на бесење

Од:

Иранката Захма Исмаили, која чекаше да биде погубена, почина од срцев удар, но нејзиното тело беше обесено за да може нејзината мајка да гледа, изјави нејзиниот адвокат, пренесува Њујорк пост.

Исмаили беше осудена минатата среда за убиство на нејзиниот сопруг, висок функционер на Министерството за разузнавање, кого го обвини дека ја злоставувал, пишува весникот Тајмс.

Таа паднала мртва кога пред себе видела 16 обесени мажи, според нејзиниот адвокат Омид Моради, кој испрати пораки до лондонскиот весник и до Иранската агенција за набљудување на човековите права.

– Срцето на Захра запре, таа почина пред да ја одведат на бесилка. Официјална причина за смртта е срцев удар, напишал Моради.

Би можело да ве интересира

Иран повторно ги прекршува одредбите од нуклеарниот договор

Иран произведе 55 килограми збогатен ураниум

Ана Ололовска

Нападнат ирански товарен брод во Црвено море, сомнежите паѓаат врз Израел, пренесува иранската државна телевизија

Ана Ололовска

За САД разговорите со Иран за нуклеарниот договор се конструктивни

Ана Ололовска

Иран: Не сакаме чекор по чекор, САД да ги укинат сите санкции

Ана Ололовска

Иран одби да го прекине збогатувањето на ураниум за 20 отсто, пред САД да ги укинат санкциите

Ана Ололовска