Иран збогатува ураниум во нуклеарна централа во близина на Натанц

Од:

Иран почнал постапка за збогатување на ураниум со хексофлуориден гас во современа, напредна центрифуга IR-2 m инсталирана во подземна нуклеарна централа во близина на Натанц, се вели во денешниот извештај на надлежното тело за надзор на ОН.

Ова е најново кршење на договорот што Техеран го потпиша со водечките светски сили, особено непочитувајќи ја одредбата според која Иран може да збогатува ураниум само во центрифуги ИР-1 од прва генерација, дозволени само за употреба во иранските нуклеарни постројки.

Би можело да ве интересира

Твитер го блокира ајатолахот Хамнеи поради закани кон Трамп

Жарко Настоски

Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Ана Ололовска

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски