Иран заплени странски брод кој шверцувал дизел

Од:

Иранската револуционерна гарда заплени странски брод во Пацификот за наводно шверц на 757.000 литри дизел од Иран, објави денеска иранската новинска агенција ИРНА.

Агенцијата не прецизираше на која земја припаѓаат бродот и екипажот. Седумчлениот екипаж на неименуваниот странски брод е предаден на надлежните ирански власти.

Во изминатите неколку месеци, иранската Револуционерна гарда заплени неколку бродови поради за шверц на гориво во Пацификот.

Иран има ниски цени на горивото, што предизвикува шверц на нафтени деривати во соседните земји и арапските држави во Пацификот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

Горан Наумовски

Иранскиот режисер Панахи излезе од затвор со кауција по штрајкот со глад

Затворениот ирански режисер Џафар Панахи почна штрајк со глад

Ана Ололовска

Иран го обвини Израел за нападот со беспилотни летала врз фабриката за муниција во Исфахан

ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

А1он

Тајната војна против Иран – проектили, дронови и тајни операции на Револуционерната гарда