Иран уапсил 17 шпиони на ЦИА

Од:

Иран уапсил 17 шпиони кои работеле за американската Централна агенција за разузнавање (ЦИА) и некои од нив се осудени на смртна казна, јави денеска иранската државна телевизија.

Министерството за разунавачки работи соопшти дека разбило шпионска мрежа на ЦИА и оти се уапсени 17 шпиони.

Светските агенции, повикувајќи се на иранската агенција Фарс, јавуваат дека некои од уапсените се осудени на смртна казна.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Иран

Зариф го обвини Трамп за „тероризам кон културата“

Ана Ололовска

Рохани: Не треба да дозволиме „терористите“ во Белата куќа да го изолираат Иран

Ана Ололовска

Авион во Иран се лизна од пистата и излета на улица, нема повредени

Ана Ололовска

Иранската нуклеарна агенција подготвена за неограничено збогатување на ураниум

Ана Ололовска

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Ана Ололовска