Иран: Уапсени деветмина странци во врска со протестите против носењето хиџаб

Од:

Девет странци се уапсени во Иран во врска со големите демонстрации против носењето хиџаб во таа земја, соопшти денеска Министерството за разузнавање.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението пренесено од државната новинска агенција Ирна, Министерството тврди дека меѓу уапсените има државјани на Германија, Полска, Италија, Франција, Холандија и Шведска.

Властите на Иран сметаат дека странците ги поттикнале протестите, што не престануваат веќе две недели. Протестите беа предизвикани од смртта на 22-годишната девојка по име Махсе Армини, која почина во притвор откако беше приведена поради наводно несоодветно носење хиџаб.

Би можело да ве интересира

Гроси: Иран може да направи повеќе од една нуклеарна бомба, што не значи дека прави

Иран наметнува рок од 60 минути за медиумите да ги поправат „дезинформациите“

Ана Ололовска

Иранските безбедносни сили убија демонстрант кој го прославувал испаѓањето на репрезентацијата од Мундијалот во Катар

Ана Ололовска

Хјуман рајтс воч: Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран

Повеќе од 700 затвореници ослободени во Иран поради победата на фудбалерите над Велс на СП

Десет Иранци убиени во нападите на Крим, Украина вели дека ќе убива и повеќе

А1он