Иран се нуди да посредува меѓу Курдите и Турците

Од:

Иран денеска понуди да посредува меѓу сириските Курди, Владата на Дамаск и Турција заради зајакнување на безбедноста по турско-сириската граница.

Повикот на Иран доаѓа по четиридневната турска офанзива во северна Сирија против курдските сили.

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф се осврна на договорот за безбедност од пред 21 година, со кој се бара Дамаск да престане да обезбедува засолниште за членовите на Курдиската работничка партија (ПКК), кои се бореа против турската држава.

Турција тврди дека договорот никогаш не бил спроведен.

„Договорот и натаму е во сила и ова е можеби подобар начин за постигнување безбедност, рече Зариф.

Иран, близок сојузник на сирискиот претседател Башар ал Асад, постојано ја повикува Турција да го почитува територијалниот интегритет на Сирија и да избегне воени судири на североистокот на земјата.

Би можело да ве интересира

Руската православна црква изрази жалење за одлуката на турските власти за пренамена на Аја Софија

А1он

Музејот Аја Софија повторно ќе стане џамија

А1он

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Ана Ололовска

Државниот совет на Турција ќе се произнесе за статусот на „Света Софија“

Ана Ололовска

Турски експерт: Високите температури нема да го уништат вирусот Ковид-19

Ана Ололовска

Турскиот Државен совет одобрил пренамена на Аја Софија во џамија, тврдат извори во владата

А1он