Иран распоредува специјални воени сили на границата со Ирак

Од:

Иран ќе распореди специјални сили и оклопни единици долж границата со Ирак, изјави денеска бригадниот генерал на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), Мохамад Пакпур.

Тој истакна дека зајакнувањето на границата е со „цел да се спречат упади на терористи“.

ИРГЦ изминатите недели презеде серија напади врз курдски цели во северниот дел на Ирак. Официјален Техеран ги обвинува Курдите дека ги поддржуваат протестите во Иран, што почнаа на 16 септември по смртта на 22-годишната Махса Амини. Таа беше приведена од полицијата за морал поради непочитување на строгите ирански кодекс за облеката на жените.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ајатолахот Хамнеи помилува неколку десетици илјади затворени Иранци во неодамнешните протести

Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

Горан Наумовски

Иранскиот режисер Панахи излезе од затвор со кауција по штрајкот со глад

Затворениот ирански режисер Џафар Панахи почна штрајк со глад

Ана Ололовска

Иран го обвини Израел за нападот со беспилотни летала врз фабриката за муниција во Исфахан

Осум ракети паднаа во турска база во Ирак