Иран: Писмото на трите европски држави ја покажува нивната „жалосна неспособност“

Од:

Иран денеска оцени дека писмото на трите европски членки на Советот за безбедност на ОН ја покажува нивната „жалосна неспособност“ да ги исполнат обврските од нуклеарниот договор со Иран од 2015 година.

Велика Британија, Германија и Франција денеска во писмо до официјален Техеран тврдат дека земјата има балистички ракети способни да носат нуклеарни глави.

„Последното писмо на европската тројка од Советот на безбедност на ОН за ракетите е очајничка невистина да се прикрие нивната жалосна непособност во исполнување на минумумот обврски од договорот“, напиша иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф, пренесуваат британските медиуми.

Би можело да ве интересира

ЕУ е подготвена да се спротивстави на новиот вирус од Кина

Ана Ололовска

Иран: Маскирани напаѓачи го убија командантот на силите Басиџ, соработник на Сулејмани

Ана Ололовска

Ирански пратеник понуди три милиони долари за „оној кој ќе го убие Трамп“

Ана Ололовска

Две ракети биле испукани кон украинскиот Боинг соборен крај Багдад, се нагласува во извештај

Ана Ололовска

Авганистански преведувач во Бундеверот обвинет за шпионажа во корист на Иран

Ана Ололовска

Мусави: За Иран „вратата за преговори не е затворена“

Ана Ололовска