Иран објавува фотографии од уапсените агенти на ЦИА, за некои тврди дека се убиени

Од:

Иранската новинска агенција објави фотографии од неколкумина уапсени ЦИА агенти. Некои од нив се осудени на смрт, пренесува Фарс.

Претходно денеска оваа полудржавна агенција пренесе изјава на официјален претставник на иранската разузнавачка агенција дека операцијата во Техеран ја прекинала мрежата на агенти на ЦИА во јуни, наводно, сајбер-шпион. Како што беше кажано, 17 разузнавачи на ЦИА се идентификувани, од кои некои се осудени на смрт.

Останатите осудени на доживотен затвор, додава агенцијата Фарс.

Се уште не постои официјална реакција од Вашингтон, а во меѓувреме, Иран почна да објавува фотографии на уапсените агенти на ЦИА уапсени, преку медиумите.

Според тврдењата на иранските медиуми, некои агенти беа уапсени кога аплицираа за виза, а на некои од нив визите им беа истечени, но ЦИА ги натера да ги обноват.

Исто така, беше објавено дека акцијата на Иран беше лансирана во јуни и дека разузнавачките агенти на Техеран од други земји исто така беа вклучени во откривањето на тајните агенти на ЦИА, но не кажаа кои од нив.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ја отфрли изјавата на Иран дека уапсил 17 шпиони кои работеле за Американската разузнавачка агенција (ЦИА) и дека некои од нив се осудени на смрт.

“Иранскиот режим има долга историја на лажење”, изјави Помпео во интервју за Фокс Нуз, објави Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Правниот тим на Трамп ја почна одбраната на претседателот во Сенатот

Ана Ололовска

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Ана Ололовска

Зариф: Од денеска во затвор е човекот одговорен за соборувањето на украинскиот авион

Ана Ололовска

ВИДЕО: Помпео скандалозно прекинал интервју со новинарка на Ен-пи-ар

Ана Ололовска

Демократите до Сенатот: Трамп е закана за американската демократија и повторно ќе го наруши законот, разрешете го

Ана Ололовска

Руди Џулијани: Ќе докажам дека фамилијата на Бајден е поврзана со корупција и криминал

Горјан Грнчаровски