Иран: Нов биланс – 306 загинати

Од:

Најновиот биланс од двата земјотреси, кои во саботата го погодија северозападен Иран, е 306 загинати и 3.037 повредени.

Епицентарот на првиот земјотрес со јачина од 6, 4 степени по Рихтер беше на 60 километри североисточно од градот со 1,5 милиони жители, Табриз.

Единаесет минути подоцна следуваше уште еден земјотрес со јачина од 6, 3 степени по Рихтер во близина на градот Варзган.

 

Би можело да ве интересира

Твитер го блокира ајатолахот Хамнеи поради закани кон Трамп

Жарко Настоски

Земјотрес од 4,5 степени во близина на грчкиот остров Крит

ВИДЕО: Земјотрес од седум степени го погоди филипинскиот остров Минданао

Жарко Настоски

Рохани го повика Бајден САД да се врати на нуклаерниот договор

Ана Ололовска

Земјотрес почувствуван во земјава, епицентарот во Албанија

Ана Ололовска

Во земјотресот на Сулавеси загинаа најмалку 78 луѓе

Leave a Comment

16 − fourteen =