Иран: Нафтата од танкерот „Адријан Дарја 1“ продадена на приватна компанија – санкциите кон Сирија не се прекршени

Од:

Иранскиот амбасадор во Лондон, Хамид Баединед, денеска изјави дека товарот на нафтениот танкер „Адрикан Дарја 1“ е продаден на приватна компанија и со тоа Техеран на никаков начин не ги прекршил санкциите што Европската унија и ги наметна на Сирија, пренесоа британските медиуми.

„За време на мојата средба со британскиот министер за надворешни работи беше подвлечено дека активностите на британските власти против танкерот што превезуваше иранска нафта беа прекршување на меѓународното право“, напиша амбасадорот Баединед на Твитер, откако беше повикан во британскиот Форин офис.

„Санкциите на ЕУ не можат да бидат префрлени врз трети земји. И покрај многубројните закани од САД танкерот ја продаде својата нафта на приватна компанија и не прекрши никакви обврски“, додаде тој.

Велика Британија претходно го обвини Техеран дека танкерот „Адријан Дарја“, што беше задржан и ослободен од британските власти во Гибралтар, нафтата ја продавал во Сирија, што е прекршување на санкциите наметнати врз Дамаск од страна на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Иранскиот претседател бесен: Ги обвини САД за „дивјаштво“ поради новите економски санкции

А1он

Рохани: САД влегоа во економска војна со Иран

Ана Ололовска

Во Иран значителен раст на бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Руски и ирански трупи во заедничка антитерористичка вежба

Ана Ололовска

Во Иран почна третиот бран од коронавиорусот, Кризниот штаб бара враќање на рестриктивните мерки

Ана Ололовска

Рохани: САД ги очекува пораз поради санкциите кон Иран

Ана Ололовска