Иран на Киев ќе му ги испрати црните кутии од авионот

Од:

Иран во Украина ќе ги испрати црните кутии од украинскиот авион кој по грешка беше соборен на почетокот од месецов , јави новинската агенција „Тасним“.

Иранските власти исто така се подготвени експерти од Франција, Канада и САД да ги испитаат податоците од црните кутии, јави агенцијата.

Во падот на авионот на 8 јануари загинаа сите 176 патници и членови на екипаж кои се наоѓаа во него.

„Со помош на стручно знаење од Франција, Канада и САД, ќе се обидеме податоците од црните кутии да ги анализираме во Киев“, изјави надлежниот за иранската истрага Хасан Резаифар, додавајќи дека „ако овој обид не успее, тогаш црните кутии ќе бидат испратени во Франција.

Би можело да ве интересира

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

Иран им забрани на Кинезите влез во земјата поради коронавирусот

А1он

Иран: 24 приведени поради ширење гласини за коронавирусот

А1он

Украинскиот премиер демантира дека поднел оставка

А1он

Бројот на починати од коронавирус во Иран достигна 19, заразени се 139 лица

Ана Ололовска

Помпео: Иран крие клучни информации за ширењето на коронавирусот во земјата

Ана Ололовска