Иран: Ќе продолжиме со испорака на гориво за Венецуела

Од:

Иран ќе продолжи да испорачува гориво за Венецуела доколку официјален Каракас побара уште резерви, изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави.

– Иран го остварува своето право на слободна трговија со Венецуела и подготвени сме да испратиме уште бродови доколку Каракас побара нови резерви, нагласи Мусави.

Неодамна беа испратени пет ирански танкери со нафта за Венецуела, каде има недостиг, и покрај несогласувањето од страна на Вашингтон. Иран и Венецуела се под американски санкции.

Би можело да ве интересира

Иран потврди дека во пожарот во близина на нуклеарна централа е оштетена фабрика за центрифуги

Ана Ололовска

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Ана Ололовска

Иранските државни служби нема да пружаат услуги за граѓаните без маски

А1он

Иран се закани за кибер напади врз нуклеарните централи

А1он

САД се заканија со запленување на иранската нафта за Венецуела

Ана Ололовска

Британски суд одби Мадуро да го контролира златото на Венецуела

Ана Ололовска