Иран ќе ги предаде снимките на Киев од соборениот авион

Од:

Претставник на Иран ќе отпатува за Украина по повод истрагата за соборениот патнички авион во близина на Техеран минатата недела, изјави денеска министерот за надворешни работи Вадим Приштеко.

– Иран е подготвен да ги пренесе податоците и снимките од летот откако ги разгледа заеднички истражен тим составен од експерти од Иран, Канада и Украина, рече Приштеко.

Авионот беше погоден со ракета на 8 јануари, веднаш по полетувањето од аеродромот во Техеран кон Киев.

Иран во саботата призна дека по грешка го собориле авионот, при што загинаа 176 лица.

Би можело да ве интересира

Москва ги осуди тврдењата на Зеленски за поделба на светот

Ана Ололовска

Рохани: САД влегоа во економска војна со Иран

Ана Ололовска

Во Иран значителен раст на бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Руски и ирански трупи во заедничка антитерористичка вежба

Ана Ололовска

Во Иран почна третиот бран од коронавиорусот, Кризниот штаб бара враќање на рестриктивните мерки

Ана Ололовска

Рохани: САД ги очекува пораз поради санкциите кон Иран

Ана Ололовска