Иран ја извести Русија кога ќе биде ослободен екипажот на запленетиот танкер

Од:

Животите на членовите на екипажот на “Стена имперо” не се во опасност, но морнарите, како и досега, остануваат на бродот, објави Амбасадата на Русија во Иран.

“Успеавме да стапиме во контакт со портпаролот на иранската МИП во Бендер Абаси. Според него, целиот екипаж на бродот, како и досега, останува на одборот. Се спроведува истрага. Морнарите се движат слободно без ограничувања “, рече Ганјенко.

Тој додаде дека “состојбата на командата на бродот е добра, нивните животи не се во опасност”.

Меѓутоа, во согласност со меѓународниот морски закон, екипажот не може да го напушти танкерот до крајот на сите постапки, рече претставник на руската дипломатска мисија.

Руските дипломати продолжуваат да бараат контакт со тројцата Руси кој се на бродот.

Во петокот танкерот што пловеше под знамето на Обединетото Кралство во Ормускиот Проток беше заробен од Корпусот на чувари на Исламската револуција во Иран, откако наводно ги прекршил меѓународните правила. Обединетото Кралство го осуди овој потег, нарекувајќи го “неприфатлив”. Нападот се случи во време на британско-ирански тензии, што ескалираше откако Велика Британија презеде ирански супертанкер во близина на Гибралтар.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Ирански пратеник понуди три милиони долари за „оној кој ќе го убие Трамп“

Ана Ололовска

Технолошки инвестиции во Велика Британија во вредност од 13 милијарди фунти

Ана Ололовска

Во пожар во Сибир загинаа 11 луѓе

Ана Ололовска

Велика Бртитанија ќе воведе построги казни за терористите

Ана Ололовска

Две ракети биле испукани кон украинскиот Боинг соборен крај Багдад, се нагласува во извештај

Ана Ололовска