Иран и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите во Ирак по неколкумесечна пауза

Од:

Иран ги продолжи разговорите со регионалниот ривал Саудиска Арабија, неколку месеци откако беа прекинати тајните разговори со посредство на Ирак, објавија иранските државни медиуми.

dobivaj vesti na viber

Во петтата рунда преговори во Багдад учествуваа безбедносни претставници од двете страни, како и претставници на Ирак и Оман.

Четвртата рунда преговори се одржа во септември.

Иранскиот медиум „Нурњуз“ објави дека вчерашните разговори започнале во позитивна атмосфера, што ги зголеми надежите дека ќе бидат преземени чекори за обновување на односите меѓу двете земји.

Иран, најголемата шиитска муслиманска земја во светот, и Саудиска Арабија, чии жители се сунити, ги прекинаа дипломатските односи во 2016 година, откако Саудиска Арабија го погуби истакнатиот шиитски свештеник Нимр ал-Нимр.

Преговорите меѓу тие регионални непријатели, насочени кон смирување на долготрајните тензии со посредство на Багдад, започнаа тивко во ирачкиот главен град минатата година.

Техеран во март објави дека привремено ги прекинува преговорите откако Саудиска Арабија погуби 81 осуденик.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Иранската Револуционерна гарда уапси странски дипломати

Горан Наумовски

Иран: Бараме постојан нуклеарен договор

Ана Ололовска

Макрон: Иранскиот нуклеарен договор треба да успее

Поради песочната бура во Иран затворени училиштата и владините институции

ВИДЕO: Најмалку пет жртви во земјотресот со јачина од 6,1 степени во Иран

Ана Ололовска

Иран и САД во Катар ги почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

А1он