Иран и САД во Катар ги почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

Од:

Иран и САД денеска во Катар започнаа индиректни преговори со посредство на Европската Унија за иранската нуклеарна програма.

dobivaj vesti na viber

Главниот ирански преговарач Али Багери Кани се состана со претставникот на ЕУ Енрике Мора во Доха, по претходниот состанок со катарските власти и иранскиот амбасадор.

Мора ќе ги пренесува пораките меѓу САД и Иран.

Катарскиот министер за надворешни работи рече дека целта на разговорите е повторно да се воспостави договорот „на начин што ќе ги поддржува и зајакнува безбедноста, стабилноста и мирот во регионот и отвора нови хоризонти за поширока регионална соработка и дијалог со Исламската Република Иран“.

Во 2015 година, Иран и неколку западни земји во светот постигнаа договор за иранската нуклеарна програма. Според договорот, Техеран драстично го намали збогатувањето ураниум во замена за укинување на економските санкции. Поранешниот американски претседател Доналд Трамп еднострано ги повлече САД од договорот во 2018 година, што ги зголеми тензиите на Блискиот Исток и предизвика конфликти и инциденти.

Преговорите во Виена за иранската нуклеарна програма се во застој од март.

По пропаѓањето на договорот од 2015 година, Иран почна брзо да ги зголемува залихите на збогатен ураниум.

Иран инсистира дека не развива нуклеарна програма за воени цели. ОН и западните разузнавачки експерти велат дека Иран имал организирана воена нуклеарна програма во 2003 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Реакции по обидот за убиство на Салман Ружди во Њујорк

Ана Ололовска

ВИДЕО: Писателот Салман Ружди избоден со нож додека држел предавање

Ана Ололовска

Иран подготвен да го прифати предложениот текст за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година

Ана Ололовска

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Иран планира да набави уште три сателити како дел од агендата на Владата

А1он

Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

А1он