Иран и Русија извршија ракетни тестирања

Од:

Откако Северна Кореја истрела две ракети со краток дострел денеска, ракетни тестови беа пријавени и од Иран и од Русија.

Иран изврши тестирање на нова ракета, објави командантот на иранската револуционерна гарда, генерал Хосеин Салами.

„Нашата земја е секогаш арена за тестирање на различни одбранбени и стратешки системи и тоа се постојани движења кон раст на нашите сили за одбрана“, рече Салами, додавајќи дека петокот бил „еден од успешните денови“ за Иран.

Тој не наведе никакви детали за ракетата.

Русија денеска експериментално испука балистички ракети, интерконтинентална Синева и најновата Булава, од две подморници во Арктичкиот Океан и Баренцовото Море, како дел од борбените тренинзи, соопшти Министерството за одбрана.

Би можело да ве интересира

Путин и понуди руско оружје на Саудиска Арабија

Со задоцнување од три часа почна трилатералната средба за Сирија

Русија се противи на можната одмазда за нападите на Саудиска Арабија

Големи воени вежби во Русија

Марфи: САД не треба да се мешаат во растечките тензии помеѓу Иран и Саудиска Арабија

Иран заплени танкер со 250.000 литри дизел гориво