Иран и Русија извршија ракетни тестирања

Од:

Откако Северна Кореја истрела две ракети со краток дострел денеска, ракетни тестови беа пријавени и од Иран и од Русија.

Иран изврши тестирање на нова ракета, објави командантот на иранската револуционерна гарда, генерал Хосеин Салами.

„Нашата земја е секогаш арена за тестирање на различни одбранбени и стратешки системи и тоа се постојани движења кон раст на нашите сили за одбрана“, рече Салами, додавајќи дека петокот бил „еден од успешните денови“ за Иран.

Тој не наведе никакви детали за ракетата.

Русија денеска експериментално испука балистички ракети, интерконтинентална Синева и најновата Булава, од две подморници во Арктичкиот Океан и Баренцовото Море, како дел од борбените тренинзи, соопшти Министерството за одбрана.

Би можело да ве интересира

Шојгу: Владата на Сирија контролира 90 отсто од територијата на земјата

Предраг Петровиќ

Протече таен документ на холандските разузнавачи за падот на авионот МН17

Ана Ололовска

Хамнеи: Големиот одѕив ќе биде знак на единство на Иран против непријателот

Ана Ололовска

Неколку десетици руски детски градинки на Далечниот Исток се евакуирани поради закана од подметнати бомби

Ана Ололовска

Трамп до Русија: Престанете да ги поддржувате ѕверствата на Асад во Сирија

Ана Ололовска

Рохани: Иран никогаш нема да преговара со САД под притисок