Иран гради подземна нуклеарна централа, велат инспекторите на МААЕ

Од:

Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопштија дека Иран почнал со изградба на подземна централа за нуклеарна центрифуга, по експлозијата ова лето во друг објект со иста намена, за која Техеран тврдеше дека е саботажа.

Генералниот директор на МААЕ, Рафаел Гроси, рече дека Иран постојано складира збогатен ураниум, но оти, очигледно, нема доволно за производство на нуклеарно оружје.

По експлозијата на нуклеарната централа Натанц во јули, Техеран најави изградба на нов, побезбеден подземен објект во блиските планини.

Иако на сателитски снимки не може да се видат ниту градилиштето, ниту новиот објект, Гроси тврди дека изградбата е започната, но не е завршена бидејќи тоа е долг процес.

Директорот на МААЕ не сакаше да соопшти други детали, објаснувајќи дека станува збор за „доверлива“ информација

Би можело да ве интересира

Иранската морнарица за време на воена вежба забележала неидентификувана подморница

Ана Ололовска

Иран почна воени вежби во Омански Залив

Ана Ололовска

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Кина повика на воздржаност во врска со нуклеарната програма на Иран

Жарко Настоски

Иранска Организација за атомска енергија: Иран почна со производство на збогатен ураниум до 20 отсто

Ана Ололовска

Еврокомисијата ќе почека со реакција на иранското збогатување ураниум

Жарко Настоски