Иран демантира дека стои зад нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија

Од:

Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Судиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги“.

Портпаролот на иранското МНР, Абас Мусави, изјави дека Вашингтон спроведува политика на „максимален притисок“ врз Иран, но заради својот неуспех сега се служи со „максимални лаги“, пренесоа американските медиуми.

Вчерашните напади на беспилотните летала на јеменските бунтовници Хути врз најголемата постројка за преработка на нафта и едно големо нафтено поле во Саудиска Арабија влијаеше на привремената суспензија на производството на нафта на локациите Абкаик и Хураис.

Американскиот претседател Доналд Трамп по нападите го повика саудискиот престолонаследник Салман и му ја изрази американската поддршка.

Би можело да ве интересира

Иран, Гвинеја и Вануату повторно имаат право на глас во Генералното собрание на ОН

Ана Ололовска

Коалицијата предводена од Ријад негира дека извршила напад врз затворот во Саада

Ана Ололовска

Блинкен: Преговорите со Иран достигнаа точка на итност

А1он

Кина, Русија и Иран утре почнуваат заеднички поморски вежби во Индискиот Океан

Меѓународната коалиција уништи осум дронови лансирани кон Саудиска Арабија

А1он

Ирански дипломати првпат во Саудиска Арабија од 2016 година

Ана Ололовска