Ирак се понуди да биде посредник меѓу Иран и САД

Од:

Ирачкиот министер за надворешни работи Мохамед Али Алхаким денеска понуди Ирак да биде посредник меѓу Иран и САД, во услови на зголемени тензии меѓу двете земји, и рече дека Багдад ќе работат за да дојде до задоволително решение.

-Се обидуваме да помогне и да бидеме посредници, изјави Алхаким на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Џавад Зариф во Багдад.

Алхаким, осврнувајќи се на санкции на САД, изјави дека не верува оти „економската блокада” е плодотворна и објасни дека Ирак е против едностраните чекори на Вашингтон.

Во последните недели, тензиите меѓу Вашингтон и Техеран доведоа до тоа САД да испратат носач на авиони и бомбардери Б-52 во Персискиот Залив, поради закана од Иран.

САД, кои имаат 600 војници на Блискиот Исток, планираат да испратат уште 900.

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф, кој е во посета на Багдад, претходно изјави дека Техеран силно ќе се брани од каква било воена или економска агресија и ги повика европските држави да сторат повеќе за зачувување на нуклеарниот договор со Иран.

Според Зариф, неговата земја сака да изгради балансиран однос со заливските арапски соседи и предложи да се формира сојуз за ненапаѓање со нив.

Би можело да ве интересира

Воена парада на Иран со 200 бродови во Персиски Залив

Ријад покажа „докази“ за вмешаност на Иран во нападите од викендот

Додека Ријад и Техеран меѓусебно се обвинуваат, САД подготвени за акција

„Вашингтон пост“: Фејсбук страница на американски ветерани хакирана од македонски бизнисмен

Татјана Ташкова

Трамп ќе го назначи Роберт О’Брајан на местото на Болтон

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран