Ирак, САД и Франција потпишаа договори за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија

Од:

Ирак потпиша договори со САД и Франција за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија, јавија денеска државните ирачки медиуми, повикувајќи се на изјавата на висок воен командант.

dobivaj vesti na viber

Тој истакнал дека артилериското оружје со долг дострел неодамна се покажало како ефикасно во борбата против Исламската држава и дека новите топови се дел од договорот со европските земји.

Медиумите не го прецизираат типот на оружјето за кој станува збор, ниту пак се споменуваат други детали за договорите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден со намера да укине дел од царините воведени за Кина од претходникот Трамп

Ана Ололовска

Во Ричмонд, Вирџинија спречен оружен напад на прослава за 4 јули

Ана Ололовска

Елизабет Борн денеска изјави дека земјата мора да се подготви за недостиг од руски гас

Ана Ололовска

Франција сака да го ре-национализира гигантот за електрична енергија ЕДФ

Ана Ололовска

Железничкиот сообраќај во Франција е во прекин поради штрајкот за повисоки плати

Ана Ололовска

Напаѓачот на Денот на независноста на САД обвинет по седум точки за убиство од прв степен