Ирак продолжува да го поддржува дијалогот меѓу Саудиска Арабија и Иран

Од:

Вршителот на должност премиер на Ирак Мустафа Ал Кадими рече дека неговата земја ќе продолжи да помага во дијалогот и приближувањето на позициите на Саудиска Арабија и Иран.

dobivaj vesti na viber

– Ирак придонесе за саудиско-иранското зближување и неколкуте разговори што се одржаа беа успешни и плодни, имаше големо приближување на позициите, рече Aл Кадими.

Од сите арапски земји, Ирак има најсилни врски со Иран.

Aл Кадими денеска на регионалниот самит во саудиското пристаниште Џеда изјави дека Ирак ќе работи на повеќе прашања поврзани со регионалниот мир и безбедност, како и економската соработка на земјите од Блискиот Исток.

Меѓу предлозите на Ирак е и формирање на Банка за развој на Блискиот Исток.

Ал Кадими на маргините на самитот се сретна со американскиот претседател Џозеф Бајден. Ал Кадими рече дека Ирак и САД имаат „стратешки и пријателски односи“ и му се заблагодари на американскиот претседател за помошта во борбата против терористичките групи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рама: Прекинот на односите со Иран не е голема загуба за Албанија

А1он

(ВИДЕО) Уште едно убиство на девојка во Иран: Без хиџаб се упати кон полицијата која испука шест куршуми кон неа

А1он

Уапсени 18 новинари откако почнаа немирите во Иран

А1он

ЕУ: Неприфатлива употреба на непропорционална сила против демонстрантите во Иран

Ана Ололовска

ВИДЕО: Маж удри жена средe улица во Иран, но брзо беше совладан од толпата

А1он

НВО: Најмалку 36 жртви во немирите во Иран

Ана Ололовска