Ирак: Немири на протестите во Багдад

Од:

Припадниците на безбедносните сили во главниот град на Ирак, Багдад, употребија солзавец и димни бомби за да ги растераат насобраните на годишнината од крвавите антивладини протести одржани на 1 октомври 2019 година.

dobivaj vesti na viber

Безбедносните сили се обидуваат да ги растераат демонстрантите кои се обидуваат да ги преминат бариерите на мостот на плоштадот Тахрир, во центарот на Багдад.

Група демонстранти возврати со фрлање камења.

Ирачките безбедносни сили ги затворија сите патишта и мостови кон Зелената зона.

На 1 октомври 2019 година започнаа антивладините протести во Багдад, кои брзо се проширија во јужните делови на земјата. Тогашната влада беше принудена да поднесе оставка. Повеќе од 600 луѓе загинаа во немирите за време на протестите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Иран распоредува специјални воени сили на границата со Ирак

А1он

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Турски министер: Досега гаѓани се 471 мета и неутрализирани се 245 терористи во Ирак и Сирија

А1он

По речиси 13 месеци, во Ирак е формирана влада

Ирачкиот Парламент го избра Абдел Латиф Рашид за претседател на земјата

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска