Ирак: Без политичко мешање во одлуките на ОПЕК

Од:

Ирак ја смета Русија за важна членка на светскиот пазар на нафта и се противи на политичко мешање во одлуките на ОПЕК, изјави за РИА Новости портпаролот на ирачкото Министерство за нафта Асем Џихад, пренесува БГНЕС.

dobivaj vesti na viber

Претходно, „Волстрит џурнал“ објави, повикувајќи се на делегати на ОПЕК, дека голем број членки ја истражуваат можноста за суспендирање на учеството на Русија од договорот ОПЕК + во знак на солидарност со западните санкции.

– Русија е многу важна членка (на светскиот пазар на нафта), ние не сакаме политичко мешање во одлуките на ОПЕК, рече Џихад, во коментар за Волстрит џурнал.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русија протера јапонски дипломат, собирал тајни информации за последиците од санкциите

Катерина Павлова-Николовска

Руски и кинески бродови забележани во близина на Алјаска

Велика Британија со нови санкции за Русија поради „незаконските“ референдуми

А1он

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он

САД бараат објаснување од Србија за тоа што е потпишано со Русија, ЕУ сериозно загрижена

Катерина Павлова-Николовска