Ирак: 11 загинати во напад врз автобус со шиитски аџии

Од:

Најмалку 11 лица се убиени во напад на екстремисти врз автобус со шиитски ации во Ирак, додека осумчлено семејство е убиено од огнено оружје јужно од Багдад, соопштија денеска ирачките власти.

Напаѓачите синоќа фрлиле бомба и отвориле оган врз автобус со шиитски аџии, убивајќи 11 лица, додека 21 е повреден, соопшти полицијата.

Аџиите се враќале од Самара, северно од Багдад, кога се случила експлозија во близина на предградието Балада.

Полицијата синоќа, исто така, пронајде осум тела на членови на едно семејство убиени во претежно сунитско предградие на Багдад. Причините за убиствата и сторителите се уште не се познати.

Би можело да ве интересира

Еден загинат и 29 повредени во експлозии во складиште за оружје во Ирак

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Додека нобеловка зборуваше за нејзините мртви родители Трамп ја праша „Каде се тие сега?“

Татјана Ташкова

Анадолија: Турските вооружени сили погодија терористичка база во северен Ирак

Ана Ололовска

Калин: Турција соодветно ќе одговори на нападот во Ербил

Убиен турскиот заменик конзул во Ирак, во напад врз ресторан во Ебрил

Ирак започна операција за обезбедување на пустината на границата со Сирија

Leave a Comment

eight + six =