Ирачките воено-воздухопловни сили извршија воздушен напад врз бунтовниците во северен Ирак

Од:

Ирачките воено-воздухопловни сили извршија напади врз позиции на борците, кои презедоа дел од северен Ирак, вклучувајќи го и вториот по големина град Мосул.

Воени хеликоптери отворија оган кон борци од групацијата „Исламска држава во Ирак и Левант“ (ИДИЛ) во провинцијата Салах ад Дин и елиминираат колона од бунтовници на главен пат.

Ирачката државна телевизија цитира извори од службите за безбедност, кои тврдат дека владините сили ја вратиле контролата врз градот Тикрит, но до моментов нема официјална потврда за тоа.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

Leave a Comment

17 − sixteen =