Ирачките сили убиле тројца терористи на Исламската држава

Од:

Ирачките безбедносни сили убиле тројца терористи на Исламска држава во утринска рација во северен Ирак, еден ден откако терористите убија 11 ирачки војници, јави агенцијата Анадолија.

dobivaj vesti na viber

– Ирачките сили извршија рација во скривалиште на терористичката организација ИСИС во Самара, северно од провинцијата Саладин, но терористите одбија да се предадат и отворија оган, принудувајќи ги ирачките војници да возвратат, изјави полицискиот капетан Самир ал Шахаби.

Антитерористичката операција следеше еден ден откако 11 ирачки војници беа убиени во напад на терористите на ИСИС на воен пункта во источната провинција Дијала.

Во летото 2014 година ИСИС го окупираше Мосул и соседните региони, а со заедничка операција на ирачките сили, регионот беше ослободен по помалку од четири години.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Продолжуваат судирите во Ирак, четворица војници загинаа во јужните провинции

Ана Ололовска

Најмалку 15 убиени по повлекувањето на ал-Садр од политиката

Ирачкиот шиитски лидер Моктада ал-Садр најави повлекување од политиката

Ана Ололовска

Експлозија во Багдад, цел бил австралиски дипломат

А1он

Билансот на жртвите во урнатиот храм во Кербала се искачи на седум

А1он

Протест во Ирак поради недостиг на струја

Ана Ололовска