Ирачките демонстранти бараат повлекување на американските трупи

Од:

Десетина илјади ирачани маршираа денес на наговор на популарниот свештеник Моктада ал-Садр, нагласувајќи го силното американско влијание во земјата.

Групата која демонстрираше била со јасен став веднаш Вашингтон да нареди повлекување на своите трупи.

Околу плоштадот Хурија во Багдад, улиците биле исполнети со боите на Ирак, народот со високо исправени знамиња испратил порака дека повеќе нема да ја толерира слабоста на иракчата влада што не е во можност да се справи со притисоците од САД, особено по убиството на познатиот генерал на ирачкото тло.

„Не сакаме ниту еден од нив, не ги сакаме“ кажал еден од демонстрантите. „Америка изгради систем во кој ние денес живееме и истиот не остави без иднина. Иран ја третираше оваа држава како нејзин двор. Ние нив не ги сакаме овде“ додаде демонстрантот.

 

 

Би можело да ве интересира

Законски измени во САД: Можат да се одбијат апликациите на имигрантите кои користеле бенефиции од државата

А1он

Прв случај на Ковид-19 во Ирак

Ана Ололовска

Состанок на министрите за одбрана на САД и на Јужна Кореја

Ана Ололовска

Уште четири лица починаа од коронавирусот во Иран, вкупно 12

Ана Ололовска

Најниска излезност на избори во Иран од 1979 година

Ана Ололовска

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Ана Ололовска